Web Sitesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

23 Nisan 2020 Yayınlayan: admin Web Site
Komedya Yazılım & Tasarım

Web tasarım yaparken birçok ince detaya dikkat etmeliyiz. Bu detaylar içerisinde boğulmamalıyız. Bu yüzden size konu başlıkları ile gelin web sitenizin nasıl olması gerektiğiniz anlatalım.

1.  Web Tasarım Size Özgü Mü? 

Hadi ama hepimiz bir web sitesinin tasarımından “ilham alıyoruz”. Özellikle müşterilerimiz “bu site gibi olsun”, “bu firmanın sitesi çok güzel; bunun gibi olsun ama farklı da olsun” diyor. Bu ortak bir problem ama yapılamaz değil. Anca burada önemli olan müşterinizin tam olarak nasıl bir site yapmak istediğini anlamak ve belirli standartların dışına çıkmadan sonuca ulaşabilmek gerekiyor. 

2.  Js-Html Kütüphaneleri Kullanıldı Mı? 

Yazılım bilginiz yoksa anlamamanız gayet normal.  Web sitenizde animasyon ve görsellerin olduğu her yerde kullanılan kodların durumu da önemli. Çünkü güncel kütüphanelerden faydalanılarak yazılan kodlar bazen daha az yer kaplayacağı gibi bazen de sitenizin daha hızlı çalışmasına olanak sağlamaktadır.  

3. Başlık Etiketlerine Dikkat Edilmiş Mi? 

Hepimiz harika renkler ve değişik fontlarda yazılara sahip siteler yapıp; başlıklarını şekilden şekile sokmak istiyoruz ama Google bunu sevmiyor. Daha önce de dediğimiz gibi: Google sizi sevmezse sitenizi de ne ilk sayfasında, ne de en üst sıralarda gösterir. İşte tamda bu yüzden Google ile uyumlu olacak başlıklar kullanmaya dikkat etmeliyiz.

4. SEO Uyumlu Mu? 

Bu konu fazlasıyla teknik bilgi gerektiriyor. Ayrıca bilinen 250’ye yakın SEO kuralı var; bilinmeyen kurallar da cabası. Böyle olunca, arama motorlarında üst sıralara ya da en azından ilk sayfaya çıkmak için dikkat edilmesi gereken birçok konu var. Zaten genel geçer kelimelerde “Ben SEO’yu tamamen yapıyorum; sizi de birinci sıraya çıkartırım!” iddiası olan biriyle karşılaşırsanız, koşarak uzaklaşın. Komedya Yazılım olarak; “SEO yapabilmek için amatörce düşünüp, profesyonel olarak SEO yapmak gerekir” diyoruz.

 5. Analytics, Search Console kaydı, robot.txt ve sitemap.xml vb. Detaylar yapılmış mı? 

Bu çok önemli bir madde çünkü, yukarıdaki tüm maddeleri yapıp bunları yapmadıysanız kendinize kocaman bir “0” verebilirsiniz. Siz güzel bir şarkıcı olsaydınız keşfedilmeyi beklemenizi anlayabilirdik ama SEO’nun sizi keşfetmesini beklemeyin, keşfetmesini sağlayın. 

Her şeyi en önde olmak için, en güzeli olmak için yapıp; sonra da bunu takip etmiyor, özellikle de web sitenizi geliştirmeye devam etmiyorsanız; uğraşmanın hiçbir gereği yok.

Tüm bu bilgiler ışığında en iyi web tasarım şirketlerinin web siteniz için neler yapması gerektiğini, yaptığı işlemlerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaştık. Umarım sizi bir nebze de olsa aydınlatabilmiş ve doğru seçimler yapmanıza öncü olabilmişizdir. 

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).
WhatsApp'tan Yaz