Geçmişten Günümüze Mobil Uyumlu (Responsive) Web Site Kullanımı

23 Nisan 2020 Yayınlayan: admin Web Site
Komedya Yazılım & Tasarım

2015 yılından sonra kullanımı hızla artan akıllı telefonların ardından, web sitelerinin taşınabilir cihazlarda ziyaret edilebilir olması bir hayli önem kazandı. 2019 verilerine göre, internet üzerindeki mobil ziyaretlerin oranı, bir önceki seneye göre %46 oranında arttı. 2020 yılının ilk çeyreğinde ise ilk defa mobil web trafiği, masaüstü cihazlardan yapılan web trafiğini geçti.

Hal böyle iken dünyanın en popüler arama motoru olan Google da sıralama sonuçlarını mobil cihazlara göre optimize ederek; listelenme konusuna farklı bir standart getirdi. Daha açık anlatmak gerekirse; mobil ziyaretler için daha iyi kullanıcı deneyimi sunan web siteleri daha ön planda listelenmeye başladı.

1.       Mobil Uyumlu Site Nedir?

Akıllı telefonlar ve tabletler ile yapılan web ziyaretleri, bu cihazların ekran boyutları nedeni ile daha farklı tasarımsal özelliklere haiz web siteleri gerektirmektedir. Bir web sayfasının mobil cihazlardan yapılan ziyarette optimum derecede kullanıcı deneyimi yaşatması için düzenlenmesine de “mobil uyumlu web site” tasarımı yapmak denilebilir.

2.       Mobil Duyarlı Site Nedir?

2003 – 2013 yılları arasında piyasaya sürülen, internete girebilen fakat akıllı telefon statüsünde olmayan cihazlar yoğun olarak kullanılmaktaydı. Bu telefonlar farklı işletim sistemleri ve ekran özellikleri kullandığı için, mobil siteler her cihazda aynı standartta görünmüyordu. Bu cihazlardan mobil sürümü olan bir web sitesine bağlandığınızda, sitenin herhangi bir yerinde “mobil sürümde görüntüle” gibi bir seçenek bulunmaktaydı. Eğer siz bu seçeneğe tıklarsanız ve mobil tema da sizin telefonunuza uyum gösterirse; görece daha kaliteli bir görünüm ile karşılaşıyordunuz.

Günümüzde taşınabilir cihazların işletim sistemleri Android ve IOS tarafından domine edilmektedir. Dolayısı ile donanımsal özellikler de belli bir standarda oturtulmuştur. Yani Android işletim sistemine sahip mobil cihazların tamamında, marka ve model farkı olmaksızın; bir web sitesini hemen hemen aynı görüntüde ziyaret etmek mümkündür.

Bu standardizasyon sayesinde de “mobil duyarlı site” teknolojisi geliştirilmiştir. Mobil duyarlı tema kullanan siteler; mobil ziyaretleri otomatik olarak algılar ve ziyaretçi “masaüstü görünümünü” tarayıcı ayarlarından özellikle seçmedikçe, ziyaretlerini mobil tema da sürdürürler. Günümüzde mobil temaların neredeyse tamamı aynı zamanda mobil duyarlıdır.

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).
WhatsApp'tan Yaz