Sosyal Medya Yönetimi Neden Yaptırmalıyım?

21 Aralık 2019 Yayınlayan: admin Sosyal Medya
Komedya Yazılım & Tasarım

Günümüzde sosyal medya hayatımızın adeta bir parçası haline geldi. Teknolojinin mutlak hakim olduğu hayatımızda sosyal medyayı artık 7’den 70’e herkes kullanıyor. Hal böyle olunca sosyal medyanın gücü her geçen gün biraz daha artıyor haliyle. Sosyal medyanın bu inanılmaz gücü kurumsal firmaların da ilgisini çekiyor doğal olarak. İlgi olunca çok ciddi ve kolay bir reklam alanı sahası oluşturuyor sosyal medya.

Ticari pazarda rekabete giren firmalar artık sosyal medya alanında rekabete giriyor. Bir nevi günümüzün rekabeti sosyal medya üzerinden oluyor diyebiliriz. Yoğun olarak Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal uygulamalar üzerinden bu rekabet devam ediyor. Fakat bunlar gibi daha bir çok uygulama ve kitlelere çok rahat ulaşabileceğiniz uygulamalar da mevcut.

Bundan dolayı markaların böyle bir alanın içerisinde olmaması çok saçma olacaktır. Bunun bilincinde olan firmaların sosyal medya hesaplarının olması  ve bu alan doğrultusunda çalışmalar yaparak kitlelere ulaşması büyük önem taşır hale geldi. İşte bu yüzden sosyal medya çok önemli.
Gelelim sosyal medya yönetimine…

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır peki?

Bu konuyu da belli temel başlıklar halinde inceleyelim;


1-Hedef Kitle Belirleme: Öncelikle yapmanız gereken ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemek olmalı. Hedef kitlenizin cinsiyetini, yaş aralığını, ilgi alanlarını ve nelerden hoşlandıklarını bilmelisiniz. Böylelilikle hedef kitleyi mutlu edecek, onların ilgisini çekecek çalışmalar yapılabilinir.


2.İçerik Yönetimi: Etkin bir sosyal medya yönetimiyle arama motorlarında iyi bir aşama kaydetmek istiyorsanız markanıza ait olan algınızı güçlendirmeniz gerekiyor demektir. Hedef kitlenizin ilgisini çeken içerik bulmanız önemlidir. Böylelikle hedef kitlenizle aranızda güçlü bir iletişim olacaktır.

3.Diyalog Yönetimi: Bir nevi müşteri memnuniyeti diyebiliriz. Hedef kitlenin sorularını hızlı ve doğru yanıtlamak, onlarla ilgilenmek. Bir sorun ve sıkıntı yaşadıkları zaman hemen iletişime geçmek sosyal medya yönetimi için nüyük önem taşır.

4.Reklam Yönetimi: Reklam olmadan olmaz. Eğer markanızın büyümesini istiyorsanız reklamdan kaçınmamanız lazım. Bu normal tv reklamları, billboardlar gibi maliyetli değildir. Doğru şekilde yapılan bir reklamla hedef kitle çözümlenebilir, ne doğrultuda ilerlenildiği üzerinde düşünülebilir.

5.Rakip Analiz: Markanızla aynı sektörde bulunan firmaların çalışmalarını takip ederek o doğrultuda adım atmak çok önemlidir. Bir nevi bir futbol maçı öncesi rakip takımın maçlarını kasetten izlemek ona göre hamle yapmak diyebiliriz. 

6.Analitik: Yapılan paylaşımların etkileşimlerini kontrol etmek. Ne kadar ilgi çekip çekmediğini öğrenerek adım atmak önemlidir. Yapılan paylaşımların rakamsal istatikleri her zaman göz önünde bulundurulup ona göre bir yol belirlemek temel bir esastır.


Sosyal Medya Dönüş Analizi:
Yapılan paylaşımların etkileşimleri, ilgi çekmesi sosyal medyanın ana hedeflerinden biridir. Bu nedenle hedef kitleden gelen tepkiler, paylaşıma verilen cevaplar, beğeni sayıları, sosyal medya kullanıcıların paylaşım yapılan hesabı takip etmeleri hem markaya olan güveni hem de markanın kurumsallık değerini artıran en önemli faktörlerden biridir. Dolayısıyla bu esaslar gözden kaçırılmamalı, çoğunluğun tepkilerini dikkate almalısınız. Bu marka imajı açısından çok önemlidir.


Sosyal Medya Beğeni ve Takipçi Artışı:
Paylaşım beğeni alıyor ve hesabınızı takip edenlerin sayısı artıyor ise bir şeyleri doğru yapıyorsunuz demektir. Bu beğenileri ve yapılan olumlu dönüşleri mutlaka aklınızda bulundurmalı ve bundan sonra yapacağınız paylaşımları bu çizgide yapmaya gayret göstermelisiniz. Bunu yaparken güncel olayları ve ilgi çeken akımları dikkate almayı asla ihmal etmemelisiniz.

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).
WhatsApp'tan Yaz